Marport’tan müşterilere özel uygulamalar
Malzemeler 15 dakikada konteynere yerleştiriliyor

Türkiye’nin ilk özel konteyner terminali olan Marport, demir ve mermer gibi ağır tonajlı malzemeleri sahip olduğu ekipmanlar sayesinde hasar riski olmadan hızla ve güvenle konteynerize ediyor.


Konteyner taşımacılığındaki yenilikçi ve müşteri odaklı hizmetleriyle bilinen Arkas, bu kez Marport Limanı’nda gerçekleştirdiği ağır tonaj yüklemelerine çözüm getirdi. Bu özel sistem, genellikle dökme yük gemileriyle taşınan inşaat demiri, profil, kütük demir, köşebent ve mermer gibi yüklerin konteyner içine hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlıyor. Özel ekipman kullanılmadan önce yüklemesi yaklaşık bir saat süren yükler yeni sistem sayesinde, hasarsız olarak 15 dakika gibi kısa bir sürede konteynerlere yerleştirilerek güvenli ve temiz olarak ihraç ediliyor.

Ek masraf gerektirmiyor
2008 yılında liman içi yatırımlarını tamamlayarak 2009 yılında proje çalışmalarına ağırlık veren Marport'ta kullanılan bu yeni yükleme sistemi, 40 ton kapasiteli forkliftlerin yardımıyla gerçekleştiriliyor. Günde 50 ile 150 adet arasında konteynere ,12 ya da 6 metrelik inşaat demirlerini bile pratik bir şekilde yerleştirmeyi sağlayan sistem, ek ekipman veya vinç kullanmayı da gerektirmiyor. Konteyner içinde kapalı olarak taşınan yüklerin ambalaj maliyetleri ortadan kalktığı gibi ilave bağlama ya da sabitleme masrafı da oluşmuyor.
 

İstanbul:
Alp Çapa, (0212) 866 5210 alp.capa@arkas.com.tr
Ercan Poyraz, (0212) 866 5213, ercan.poyraz@arkas.com.tr